Acasă / Știri / Youth Elite, final de ediție
Youth Elite, final de ediție

A treia ediție Youth Elite, ce s-a desfășurat la Universitatea de Vest din Timișoara, a ajuns la final. Elevii au avut șansa să descopere cariera pe care o visează. Timp  de o săptămână, tinerii au participat la diferite activități și workshopuri. În paralel cu Youth Elite s-a desfășurat si prima ediție a concursului de robotică ”Open Robotics Intelligent Grid”. Pus la punct în parteneriat cu echipa de robotică de la Colegiul Național Pedagogic ”Carmen Sylva” din Timisoara, Open Robotics este o competiție în care creativitatea se îmbină cu știința.

La ediția de anul acesta, Youth Elite și-a propus să ofere o experiență inedită elevilor olimpici, atât din punct de vedere educațional, cât și pe plan social. Timp de o săptămână, tinerii au avut șansa să cunoască Timișoara, să participe la diferite activități de orientare în carieră, să lege prietenii și să interacționeze cu reprezentanți din diferite domenii.

În cadrul proiectului, a fost organizat și ”Open Robotics Intelligent Grid”. 15 echipe de robotică formate din trei elevi și un mentor au participat la concurs.  Antrenarea provocării tehnologice, interacțiunea elevilor cu Timișoara și dezvoltarea lor pe plan social, au fost doar cateva dintre provocari.

Youth Elite nu se oprește aici. Organizatorii se pregătesc să înceapă muncă pentru ediția cu numărul patru, iar numărul participanților să crească!

Acasă / Știri / Youth Elite, final de ediție
Youth Elite, final de ediție