Acasă / Știri / Youth Elite, la UVT. A început o nouă ediție a unui proiect spectaculos
Youth Elite, la UVT. A început o nouă ediție a unui proiect spectaculos
Ce au în comun roboții și olimpicii? În ambele cazuri este nevoie de perseverență, dedicare și minți strălucite. Până în 7 septembrie, la Universitatea de Vest au loc proiectele Youth Elite și Open Robotics, pentru elevii pasionați de robotică și nu numai.

Cea de-a treia ediție a proiectului Youth Elite și-a deschis oficial porțile! Proiectul încearcă să construiască un mediu prietenos pentru olimpicii României, cărora le oferă activități menite să îi ajute în primii pași către cariera lor. Youth Elite a evoluat mult, primii participanți fiind acum organizatori ai proiectului. Proiectul oferă experiențe de neuitat: de la întâlniri cu mentorii sau membrii importanți ai comunității locale, la un prânz cu un șef de companie sau un treasure hunt prin Timișoara. Odată cu Youth Elite a fost inaugurată și prima ediție a „Open Robotics Intelligent Grid”, o școală de idei și tehnologie, în cadrul căreia participanții vor contura un model inovativ de educație și colaborare. Între 31 august – 7 septembrie, elevii vor avea ocazia să descopere locul de muncă preferat, prin intermediul diferitelor activități desfășurate în colaborare cu antreprenori și companii de top la nivel internaţional.

Reporter: Anitta Pelin