Voievodinele- Fiicele lui Dracula

Voievodinele- Fiicele lui Dracula”, primul music-hall cu subiect istoric românesc, ajunge în premieră la Timișoara. Spectacolul inedit regizat de Laura Avarvari este o combinație între muzică, teatru și dans. Studenții Academiei de Excelență Rotary Opera vor transpune o poveste de dragoste, trădare și onoare într-o piesă de teatru.

Security Challenges in the Balkans

Universitatea de Vest din Timişoara şi New Strategy Center au organizat cea de-a treia ediţie a conferinţei Security Challenges in the Balkans. Oficiali şi experţi din România, Serbia, Italia, Croaţia, SUA, Marea Britanie şi nu numai, au dezbătut teme importante pentru securitatea Balcanică.

Campionatul Național de Ciclism în Tandem

Campionatul Național de Ciclism în Tandem s-a desfășurat anul acesta în Timișoara! 50 de echipaje venite din București, Cluj, Buzău, Târgu Frumos, Timișoara și Arad au participat la cea de-a patra ediție. Acestea au fost formate dintr-un pilot văzător și un copilot nevăzător.

Gala Premiilor UVT 2019

Comunitatea academică a Universităţii de Vest din Timişoara a sărbătorit 75 de ani de la înființare în cadrul Galei Premiilor UVT, care a ajuns anul acesta la cea de-a cincea ediție. Cadre didactice, membri ai comunităţii şi studenţi au fost premiaţi pentru contribuţia la dezvoltarea comunităţii academice şi la realizarea misiunii Universităţii din anul precedent.