La UVT Cultura e Capitală, iar cultura face acum escală la Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara. Parteneriatul dintre cele două instituții a dus la înfrumusețarea spațiului „steril” al aeroportului prin transformarea lui într-o galerie de artă. Facultatea de Arte și Design UVT a adus astfel arta mai aproape de oameni, prin intermediul operelor realizate de studenții săi și a cadrelor didactice. Galeria de artă din spațiul aeroportului a fost deschisă prin prezența reprezentanților instituțiilor implicate în proiect. De asemenea, invitații s-au bucurat de un recital susținut de studenții de la Facultatea de Muzică și Teatru UVT.
![](https://mlu5qmmws8np.i.optimole.com/J-4GhLA-9Aq3qOhg/w:300/h:151/q:75/http://tv.uvt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-03-at-14.43.01.png)