Cercetătorul și strategul de origine română, Edward N. Luttwack, a fost prezent la Universitatea de Vest din Timișoara, unde a lansat prima ediție în română a volumului „Strategia: Logica Războiului și a Păcii”. Edward N. Luttwack a fost, printre altele, consultant al Secretarului de Stat al Apărării din S.U.A., al Consiliului Naţional de Securitate, US Navy, US Air Force sau al NATO. De asemenea, a acordat consiliere liderilor mondiali în chestiuni ce țin de strategie, printre ei numărându-se și Dalai Lama. Edward N. Luttwack a devenit membru de onoare al comunității UVT în 2021, fiindu-i oferit titlul de Doctor Honoris Causa.
![](https://mlu5qmmws8np.i.optimole.com/J-4GhLA-9Aq3qOhg/w:300/h:151/q:75/http://tv.uvt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-03-at-14.43.01.png)