Universitatea de Vest din Timișoara a marcat o nouă premieră la nivel național! Pentru că era digitală este într-o continuă evoluției, UVT s-a alăturat inițiativei Comisiei Europene- European Student Card (ESC), cu scopul de a facilita procesul academic și mobilitățile studenților. Astfel, instrumentul creat le va permite să se identifice și să se înregistreze electronic la instituțiile de învățământ superior din Europa. UVT a creat și o aplicație automatizată care generează, în același context, legitimația de student și carnetul de note. Alte servicii ce urmează a fi adoptate vor fi legate de accesul la bibliotecă, servicii de plată, organizarea mobilităților educaționale, precum și facilități legate de transportul în comun sau parteneriate pentru studenți.
![](https://mlu5qmmws8np.i.optimole.com/J-4GhLA-9Aq3qOhg/w:300/h:151/q:75/http://tv.uvt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-03-at-14.43.01.png)