UVT 75

Anul 2019 înseamnă pentru Universitatea de Vest din Timișoara împlinirea a 75 de ani de la semnarea decretului regal de înființare a instituției de învățământ superior.

Forța de a deveni mai bun

“Forța de a deveni mai bun” este numele evenimentului desfășurat la UVT, al cărui invitat special este Tibi Ușeriu. Tibi este singurul om care a câștigat 6633 Arctic Ultra de 3 ori consecutiv. Despre ambiție, curaj și determinare, dar și despre importanța voluntariatului, în interviul următor.

Sufletul nu are culoare

Una din vocile minorității etnice rrome, Lenuța Neacșu, a venit la UVT pentru a-și face cunoscută povestea de viață. Drumul de la mahala către femeia cu 3 specializări și grad de locotenent în armata română, într-un interviu în exclusivitate pentru UVT-TV.