Viitorul educației din România.

Dr. Daniel Funeriu a fost prezent la Universitatea de Vest din Timișoara unde a susținut o prelegere despre antreprenoriat, inovare, leadership-ul într-o instituție de calibru ca UVT și nu numai. Viitorul educației din România a fost și el dezbătut de fostul ministru al educației, cercetării, tineretului și sportului.

Cursuri de limba română pentru studenții străini

Universitatea de Vest din Timișoara este una dintre instituțiile de învățământ superior din România care organizează cursurile de limba română pentru anul pregătitor. Acest curs de limbă este obligatoriu pentru studenții străini care doresc să urmeze programe de studii cu predare în limba română.

Peste 3000 de studenți la Zilele Carierei

Săptămâna acesta a avut loc cel mai important târg de joburi din Timișoara, Zilele Carierei, care a ajuns la cea de-a 15-a ediție. Peste 50 de companii naționale și internaționale au venit cu oferte de muncă și practică pentru studenți și absolvenți.