UVT 75

Anul 2019 înseamnă pentru Universitatea de Vest din Timișoara împlinirea a 75 de ani de la semnarea decretului regal de înființare a instituției de învățământ superior.

Profilul public – impediment sau atu pentru viitorii angajați

Universitatea de Vest din Timișoara împreună cu Reload Concept au organizat  evenimentul „Cum te percep angajatorii?” dedicat viitorilor potențiali angajați. Scopul acestui eveniment a fost acela de a prezenta atât influențele pozitive, cât și cele negative ale profilului public de pe rețelele de socializare.

Votul, nevoie sau spirit civic?

Votul este unul dintre drepturile fundamentale ale unui popor, pilonul unei societăți democratice sănătoase. În acest material am dorit să vedem ce părere au studenții despre vot și cu ce speranța în gând au pus ștampila.

Democrația în UVT

În perioada 1-4 noiembrie 2019 s-au depus candidaturile pentru funcțiile de studenți reprezentanți în Consiliile Facultăților și Senatul Universitar. Studenții au avut posibilitatea să-și aleagă reprezentanții prin vot, în 12 și 13 noiembrie în Universitatea de Vest.

Full Body Stretching

Pentru că mișcarea este considerată cheia unui stil de viață sănătos, Full Body Streching îi îndeamnă pe iubitorii de fitness să practice cât mai mult sport. Prin acest eveniment organizatorii au ținut să sublinieze faptul că mișcarea ne eliberează de stres și ne conferă energia necesară pentru a începe o nouă săptămână.