Evaluarea semestrială a profesorilor

Până în data de 18 ianuarie, studenții de la UVT au ocazia să evalueze toate cadrele didactice cu care au colaborat pe parcursul acestui semestru la cursuri, seminare sau laboratoare, accesând platforma https://elearning.e-uvt.ro. Scopul evaluării cadrelor didactice de către studenți este de a colecta opiniile și feedback-ul studenților cu privire la procesul educațional în vederea îmbunătățirii […]

Întâlnire cu Opera

Astăzi, Universitatea de Vest din Timișoara a găzduit un concert inedit de operă, cu ocazia sărbătoririi Zilei Culturii Naționale. Soliștii Operei Naționale Române, parteneră în orgaizarea evenimentului, ne-au plimbat prin repertoriul lor pentru a ne transmite prin viu grai faptul că – opera este un mecanism viu, în mișcare, care reflectă societatea.

Examene, proiecte, stresiune

Sesiunea bate la ușă și încă nu ai reușit să înveți tot? Nu ești singurul. Noi am aflat cum stau colegii noștri din UVT cu pregătirile pentru sesiune.

O expoziție altfel

„Trei decenii de presă liberă la Timișoara” s-a numit expoziția realizată de studenții din anul al II-lea, Jurnalism, sub coordonarea dnei lect. dr. Ştefana Ciortea-Neamţiu. Expoziția reprezintă un proiect comun realizat în cadrul orelor de Istoria presei.