Acasă / Personalități / Drum lin spre cer, campionule! Carte de condoleanțe deschisă la UVT, în memoria lui Chester Williams

Chester Williams, marele sportiv sud african, campion, jucător și antrenor de rugby, este Alumnus al UVT, absolvind în instituția noastră, atât un program de studii universitare de licență, cât și un program de studii universitare de masterat, și, cu mare generozitate și dorință de cunoaștere, a pășit în marea familie UVT, în timp ce conducea către succes cea mai titrată echipă a Timișoarei din ultimele decenii: Timișoara Saracens SCM UVT.

Pentru Universitatea de Vest din Timișoara a fost un mare privilegiu să primească o asemenea legendă mondială în comunitatea sa, iar pentru studenții noștri Chester a fost o permanentă sursă de inspirație. Ne amintim des discursul său de la Ceremonia de Absolvire UVT din anul 2017, când, prin exemplul său personal, le-a transmis tinerilor că prin muncă, dedicare și determinare vor putea depăși orice obstacol și i-a îndemnat să creadă și să lupte pentru visurile lor 1 .

Acum, când Chester a trecut întru eternitate, Universitatea de Vest din Timișoara își asumă rolul de a-i onora contribuția adusă orașului de pe Bega, și îi invită pe toți cei care doresc să transmită un gând pentru simbolul care a fost, este și va fi întotdeauna Chester Williams să vină în holul de la parterul sediului central al UVT (bd. Vasile Pârvan nr. 4) în perioada 9-13 septembrie 2019, pentru a-l nota într-o carte de condoleanțe deschisă de universitate.