Indiferent de țara în care s-a născut și de cultura de care aparține, orice om este mândru de cântecele tradiționale specifice zonei sale. Astfel, Facultatea de Muzică și Teatru Timișoara s-a gândit să ducă folclorul mai departe și organizează Concursul Național „Muzică Tradițională – Interpretare Instrumentală și Vocală”, dedicat elevilor din clasele a XI-a și a XII-a. Înscrierea se realizează prin trimiterea înregistrării și a formularului de înscriere pe adresa de email concursmuzicatraditionala@e-uvt.ro. Despre desfășurarea concursului, dar și despre premiile care se vor acorda, aflați de la domnul Prof. Univ. Dr. Lucian – Emil Roșca, președinte al juriului.
![](https://mlu5qmmws8np.i.optimole.com/J-4GhLA-9Aq3qOhg/w:300/h:151/q:75/http://tv.uvt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-03-at-14.43.01.png)