Teatrul Național din Timișoara organizează în perioada 28 august – 5 septembrie Festivalul European al Spectacolului Timișoara – Festival al Dramaturgiei Românești (FEST – FDR). Aflat la cea de-a 26-a ediție, festivalul coagulează experiențele ultimului an sub umbrela cuvântului SEMINȚE. Deschiderea va avea loc în Sala Mare, începând cu ora 18:00, cu spectacolul Teatrului Național Cluj-Napoca: „Chiritza în concert”. Elevii și studenții care-și doresc să participe la festival pot achiziționa biletele cu o reducere de 75%.
![](https://mlu5qmmws8np.i.optimole.com/J-4GhLA-9Aq3qOhg/w:300/h:151/q:75/http://tv.uvt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-03-at-14.43.01.png)