Parteneriatele dintre mediul local de afaceri și mediul universitar aduc beneficii studenților, în special din punct de vedere al pregătirii lor profesionale. Astfel, un nou laborator de informatică a fost inaugurat la Universitatea de Vest din Timișoara de către Nokia, unul dintre partenerii strategici ai universității. La eveniment a fost prezent Sabin Totorean, Country Senior Officer Nokia România, dar și rectorul UVT, Prof. Univ. Dr. Marilen Gabriel Pirtea.
![](https://mlu5qmmws8np.i.optimole.com/J-4GhLA-9Aq3qOhg/w:300/h:151/q:75/http://tv.uvt.ro/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-03-at-14.43.01.png)